В рамките на една година екипът по проекта отчита напредък и развитие на услугите в Къщите, както и повече посещения на семейства от общността
Център, Къща, социална слуга – с една дума място, което всички деца и семейства могат да посещават, да общуват помежду си, да получават подкрепа в посока на добро родителство и ранно детско развитие. Докато играят, говорят или се забавляват, децата и родителите учат Заедно – един за друг, един от друг. Екип от специалисти им предлага насоки и съвети по отношение на отглеждането на децата, или решение по конкретен казус, възникнала ситуация в семейството им, или изобщо социалния им кръг на общуване.
„Къщи на семейството“ е иновативна и интегрирана услуга, която включва дейности за подкрепа от бременността на майката до 0 до 7-8 год. възраст на децата и семействата.
Проектът „Бъдеще за всяко дете“ на сдружение “Бъдеще за децата” и Община Казанлък стартира през 2023 година и има за цел да надгради и доразвие постигнатото в посока превенция на изоставянето, подобряване на грижата за най-уязвимите деца, подкрепа на семействата и промяна в общността.
Какво правим днес?
Към днешна дата можем смело да заявим, че сме намерили формулата за това, как да бъдем максимално полезни. И четирите „Къщи на семейството“ се превърнаха в място, което да събира и обединява децата и родителите. По график нашите специалисти посещават Къщите и биват посрещани с нетърпение и обич. Освен, че следят дали всичко в Къщата е наред, осъществяват връзка с местната администрация, детските градини, филиалите на Детска млечна кухня, ходят по адреси, проследяват децата и тяхното израстване. Винаги са подготвили интересна тема на разговор, игри за децата, изненади, нови играчки. И разбира се – солидна доза усмивки, прегръдки и любов! Защото, в социалната работа без Любов нищо не се случва!
Всяка „Къща на семейството“ си има социален сътрудник, който се грижи за Дома – да посрещне децата и родителите. Веднъж седмично, във всяка Къщичка пристигат специалисти от сдружение „Бъдеще за децата“, а именно:
Социалният работник е специалист и човек с богат опит и социална култура. Той провежда социално консултиране, участва в повишаване на родителските умения, та дори и в семейното планиране.
Специалист здравни грижи и сътрудник, който освен медицински работник, е и начален учител. Той консултира семействата за развитие и израстване на кърмачетата, имунизационните календари и лични здравни карти на бебетата и децата, при необходимост насърчава за допълнителни прегледи.
В екипа има и психолог, който притежава супер сила – да успокоява стихиите, внася баланс и като хирург много внимателно отстранява „чуждото тяло“ от здравословната семейна обстановка. Освен, че разговаря с родителите и близките на децата в група, той е винаги насреща за разговор на четири очи.
„Библиотека на играчките“ или специалист по Елементът игра ®, който работи с разнообразие от играчки и игрови методи. Целта на сесиите е да се стимулира взаимодействието между деца и родители чрез игра. Децата имат вродена нужда от действие, а играта е естествена дейност, която подпомага тяхното цялостно развитие, а също така им доставя удовлетворение и радост.
Цялата дейност и логистика по работата и функционирането на Къщите се ръководи от Координатор-дейности и ръководителя на проекта.
И още …Празнуваме, творим, учим, играем, и пак – играем.
„Къщи на семейството“ работят всеки делничен ден, от 08:00 часа до 17:00 часа. Те са отворени и на разположение на всички деца и родители, които живеят в населеното място – гр. Казанлък, с. Горно Черковище, с. Ръжена, гр. Крън. Без предварително записване и без заплащане!
Помещенията са пригодени за деца на възраст от 0 до 7-8 години, като предлагат безопасни и сигурни условия за игра и комуникация.
Какво искаме да постигнем?! – Това е въпрос, на който лесно можем да отговорим.
Всяко дете да има равен шанс и избор. Всяко дете да има бъдеще. Всяко дете да живее със семейството си.
Публикацията е в рамките Проект № BG05SFPR002-2.003-0107-C01, Бъдеще за всяко дете в Община Казанлък“ финансиран по Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021-2027, съфинансиран чрез Европейския социален фонд плюс.