Интересни факти за житейския и творчески път на именития художник Иван Милев представиха в пешеходен тур от Художествената галерия в Казанлък. Десетки жители и гости на града тръгнаха „по стъпките“ на твореца и посетиха места в Казанлък, оказали влияние върху неговия живот и развитие.
Разходката започна от площадното пространство до Железопътната гара и продължи към Стоян-Стайновата къща, където се намира единствения запазен в целостта си стенописен ансамбъл, излязъл изпод ръката на именития казанлъшки художник. Турът премина през централния площад Севтополис и през Профилираната хуманитарна гимназия „Св. Св. Кирил и Методий“, наследник на Казанлъшкото педагогическо училище, както и през Музей „Ахинора“, посветен на едноименната му творба, и стълбището на читалище „Искра“. Обиколката завърши в пространствата на Художествена галерия – Казанлък, където публиката имаше възможност да види някои от творбите на автора.
По време на тура факти за твореца представи директорът на галерията д-р Пламен Петров. Той отбеляза, че житейският път на Милев е изключително интересен, но слабо познат. Не може да се каже например от какво е починал на толкова ранна възраст – изследователи твърдят, че инфлуенцата е отнела живота му, но разговори с близки до него свидетелстват, че художникът е бил болен от рак. Според д-р Петров, ако се проследят дневниците и кореспонденцията му, може да бъде допусната и тази хипотеза. До ден днешен не е ясно и къде се намират тленните останки на Иван Милев. Според разкази погребението му е било многолюдно, знае се, че гробното му място е платено от Народния театър, но не е известно къде се намира то.
Собственост на казанлъшката галерия са почти 2/3 от художественото наследство на Иван Милев, каза още директорът. Сред тях са дневникът му, който не е публикуван в своята цялост, както и неговите драматургични опити и фрагменти от епистоларното му наследство.
От няколко години насам екипът на Художествената галерия организира редица събития, посветени на именития казанлъшки творец, както и много изследвания на неговото художествено наследство и представи много нови факти за живота му. Тази дейност ще продължи, а целта на пространството на музей „Ахинора“ е да допринася за знанието за твореца.