Казанлъшката концепция “Устойчив социално-икономически растеж, подобрена инвестиционна среда и съхранена идентичност на региона” се класира на второ място от общо 18 концепции за интегрирани териториални инвестиции (ИТИ) в Югоизточен регион.
Това стана ясно след заседание на Регионалния съвет за развитие (РСР) за Югоизточен регион, проведено на 15 май в Бургас.
Концепцията, с кандидат Община Казанлък, получи оценка от 90,12 точки, само с 2,13 точки по-малко от първокласираната концепция “Нов модел на интегрирана здравна грижа за деца в Югоизточния регион” на Община Бургас.
След класирането ще бъде отворена покана за изготвяне на проектни предложения от конкретните бенефициенти.
През програмен период 2021 – 2027 г. за първи път в България се прилата Интегрираният териториален подход при инвестирането на средства от Европейския фонд за регионално развитие чрез Програма „Развитие на регионите“. Целта на новия подход за регионално развитие е чрез изпълнение на интегрирани териториални инвестиции (ИТИ), които са насочени към местните нужди и местните потенциали да бъдат намалени регионалните различия. Концепцията за ИТИ съдържа една или повече проектни идеи за една или няколко дейности, които в комбинация помежду си допринасят за развитието на региона.
Всяка една Концепция и дейностите, разписани в нея, трябва да е в съответствие с Плана за интегрирано развитие на съответната община, както и с целите и приоритетите на Интегрираната териториална стратегия за развитие на региона.
Други класирани концепции от област Стара Загора са:
- 6-то място: “Подобряване на връзките на образованието, научно-изследователската и развойната дейност с бизнес дейностите в Югоизточен регион” – Тракийски университет (80,73 точки)
- 9-то място: “Регионална Екосистема за Устойчиво Развитие: Интегрирани Инвестиции за Общностно Благополучие” – Югоизточен Регионален Иновационен Център „Здраве” (69,45 точки)
- 11-то място: “По пътя на Античността” – Интегриран териториален туристически продукт/маршрут, свързващ античното културно наследство на територията на Южен централен регион и Югоизточен регион – Община Пловдив (62,91 точки)
- 15-то място: “Развитие на устойчив туризъм и подобряване на транспортната свързаност на Югоизточен регион за планиране от ниво 2” – Агенция “Пътна инфраструктура” (45,15 точки)