Местни родолюбци от Крън са решени да издигнат паметник на загиналите във войните офицери и войници от града, пише сайтът starozagorskinovini.bg. Инициативният комитет, учреден през лятото на миналата година, вече е избрал място, събрал е необходимите подписи от гражданството и е подготвил списък на загиналите герои.
“Това трябваше да се случи отдавна”, споделя Йовчо Йовчев, член на Инициативния комитет и краевед. “Крън е единственото населено място в нашия край без такъв мемориал.”
Паметникът ще бъде изработен по проект на Венко Здравков, а средствата ще се събират от дарения и от местния бизнес.
Очаква се стартът на строителството да бъде до няколко месеца.
„Около 80 офицери и войници от Крън са загинали през двете Балкански, Първата и Втората световни войни, но там паметник по една или друга причина няма. А селището е най-голямото в района след Казанлък – с изключително интересна история, с поколенията на много преселници от Македония, от Родопите. Надявам се да се справят“, коментира Чавдар Ангелов, директор на Национален парк-музей „Шипка – Бузлуджа“.
По думите му парите не са най-големият проблем: „Поне съдейки по това как се издигна паметникът в с. Ясеново, който беше осветен миналата година. Пари се намериха – от дарения, от местна индустрия. Проблемът е повече административен – да се придвижи преписката, да минат формалностите според Закона за военните паметници. „Парите са проблем, но ще се намерят“, убедени са родолюбците от Крън.
„149 са военните паметници на територията на област Стара Загора. На територията на Казанлък първият войнишки паметник е изграден през 1902 година“, обясни още Чавдар Ангелов. Става дума за паметника на Девета и Десета опълченски дружини, издигнат в Казанлък. Той е бил осветен в рамките на тържествата, свързани с отбелязването на 25-годишнината от Шипченската епопея. „Този паметник е един от първите, построен в памет на българското опълчение на територията на тогавашното Княжество България“, разказа директорът на „Шипка – Бузлуджа“. Той е направил проучване за военните паметници в 49 населени места от някогашната Казанлъшка околия, които днес са разпределени в четири общини – Мъглиж, Николаево, Гурково и Казанлък. Според анализа на доц. Ангелов на територията на Розовата долина в момента се издигат 31 войнишки паметни плочи и паметници, свързани с подвига на загиналите в двете Балкански, Първата и Втората световни войни.