Президентът Румен Радев и вицепрезидентът Илияна Йотова положиха клетва пред Народното събрание, предаде репортер на БГНЕС.
Прозвучаха химна на Република България и този на Европейския съюз. С тържествената церемония по полагане на клетва започва техния втори мандат на “Дондуков” 2. На церемонията присъства целият състав на кабинета “Петков”, посланици, конституционни съдии, бивши председатели на Народното събрание и президенти, кметът на София Йорданка Фандъкова и представители на дипломатическия корпус.
Оставам отворен за диалог и споделям отговорността за тежки и непопулярни решения за справяне с кризите и техните социални и икономически последици. Ще продължавам обаче да бъда критичен към законодателната и изпълнителната власт.
Това заяви Румен Радев от трибуната на Народното събрание, след като положи клетва.
Още с първите си думи, Радев провокира народните представители от ПГ на ГЕРБ да напуснат пленарната зала. В началото на словото си Радев заяви, че първият президентски мандат се е случил в драматично време, в което старият авторитарен модел е стигнал своя апогей.
“Гражданският бунт през 2020 г. срещу мафиотизацията на властта извади на повърхността факти и процеси, които тя премълчаваше. И на мен не ми е приятно, но предпочитам истината”, каза Радев.
По думите му, икономиката е дежурният приоритет на всички правителства през годините. Човекът е много повече от работник. Това е първото предусловие за просперитет, заяви Радев.
Президентът заяви, че в България е налице антимафиотски консенсус.
Държавата занапред не бива да се управлява зад екрана, под масата или зад кулисите, посъветва той.
Налице е историческа възможност да върнем България в русото на закона. Иначе страната ни не може да разгърне огромният си потенциал. Трябва ни здрава и прозрачна медийна среда, каза президентът.
По думите му управляващото мнозинство трябва да постигне бърз и решителен пробив в съдебната реформа.
Нужни са ясно изразена политическа воля, законови и конституционни промени. Отварянето на конституцията за промени не трябва да се изчерпва само с ревизия за отговорна и демократична прокуратура. Промените в Конституцията следва да включват и разширяването на гражданското участие в управлението на държавата, заяви още Румен Радев.
Източник: БГНЕС