Гората.бг дарява 150 хиляди медоносни дървета в помощ на пчелите в следващите 15 дни. Това съобщават от организацията в официалната си фейсбук страница. Това са липа, ясен, акация и много други.
На 10 февруари ще бъдат подарени над 50 хиляди дървета на Международното изложение-договаряне “Пчеларство”, което ще се състои в Плевен. От организацията ще бъдат там след 10:30 часа. След това ще предложат вариант за изпращане по куриер на пчелари и приятели на насекомото. Изпратени ще бъдат още сто хиляди медоносни дръвчета и храсти.
Прекомерната комерсиализация на пчеларството в Европа, и в частност в България, води до промяна в състава на генофонда при местните популации, което повишава тяхната уязвимост от вредители и появата на нови патогени. Това пише проф. д.б.н. Евгения Нешова Иванова, биолог-изследовател и университетски преподавател в катедра “Биология на развитието” на Биологическия факултет при Пловдивски университет “Паисий Хилендарски”, в своя статия, цитирана от БТА.
Тя отбелязева, че според изследвания сред причините за загуби на пчелни семейства са генетично замърсяване на адаптираните към местните условия на средата популации, влошаващо се качество на пчелните майки, опаразитяване с Varroa и Nosema, вируси, други заболявания, както и съществуващи неизяснени засега причини.
Проблемът се задълбочава и поради установени нарушения на българското законодателство от пчелари, които безотговорно внасят пчелни майки с чужд произход в адаптираните местни популации, негативно въздействайки върху генофонда на местната за България медоносна пчела и застрашаващи жизнеността ѝ, алармира проф. Иванова.