До дни пристига първият медицински хеликоптер у нас
Казанлък е град с население над 70 000 души и с лечебно заведение, което обслужва 5 общини в региона. Той е разположен в центъра на България, в близост до планини и гори.
В случай на спешност, медицинските хеликоптери могат да бъдат използвани за транспортиране на пациенти до болница. Това е особено важно в райони, които са трудно достъпни с други средства, като например планински и гористи местности. При спешни медицински случаи, като инсулт, инфаркт или травми, е важно пациентите да получат помощ възможно най-бързо. Хеликоптерните трансфери могат да намалят времето за транспортиране на пациентите до болницата, което може да има решаващо значение за тяхното възстановяване.
Към този момент здравните власти в страната не са дали заявка за изграждането на подобно съоръжение в Казанлък, макар че намеренията им е до средата на 2026 година до всяка точка на България да достигат линейките по въздух, което означава, че в следващите години ще бъдат създадени още площадки за HEMS системата /Helicopter Emergency Medical Service/ в България.
Ако нищо неочаквано не се случи (а скорошната история помни такива обрати), 2024 г. ще е годината, в която въздушната спешна помощ ще се завърне в България. През този месец се очаква да пристигне първият хеликоптер, който ще заработи по системата Helicopter Emergency Medical Service (HEMS) у нас. Лицензирането на въздушния оператор, както и приключването на всички останали детайли би трябвало да стане до средата на февруари.
По HEMS ще заработят и първите две сертифицирани медицински площадки – тази на болницата МБАЛ “Уни хоспитал” в Панагюрище и “Св. Марина” във Варна. Още две – “Света Анна” и “Света Екатерина” в София, предстои да бъдат лицензирани. Така най-късно до март в България отново ще бъде възможно спасяване по въздуха след прекъсване от 13 години.
В близост до Града на розите се намира Летище “Овощник”, което разполага с площадка за кацане на хеликоптери. Аеропорта е само на 5 километра от центъра на града. Той е подходящ за кацане на медицински хеликоптери, но е и по-далеч от лечебните заведения в града. Разбира се за да се случват кацания на хеликоптери там е необходимо площадката да бъде лицензирана.
Изграждането на хеликоптерна площадка в Казанлък би било от голямо значение за подобряване на спешната медицинска помощ в града и региона. Хеликоптери могат да бъдат използвани за транспортиране на пациенти до болница в случай на спешност, което може да спаси живота на много хора и да подобри качеството на живот на хората в региона.
Въпреки че изграждането на хеликоптерна площадка би довело до някои разходи, ползите от нея надвишават разходите.