Днес, 27 декември, православната църква почита паметта на свети Стефан, първия мъченик за християнската вяра. Празникът се отбелязва на третия ден след Рождество Христово и е последният християнски празник за календарната година.
Стефан е един от седемте дякони, избрани от апостолите след възкресението на Христос. Той е бил известен с красноречието си и с умението си да защитава християнската вяра. Това го прави обект на ненавист от страна на юдеите, които го обвиняват в богохулство и го осъждат на смърт чрез камъни.
Стефановден е празник на вярата и силата. Той ни напомня за важността на вярата и за силата на човешкия дух, дори в лицето на смъртта.
В България Стефановден се отбелязва с редица обичаи. На този ден младото семейство отива на гости на кумовете, кръстниците или родителите си. На трапезата се сервират месни ястия, най-често свинско с кисело зеле или баница с месо.
В някои райони на България на Стефановден се спазват обичаи, свързани с ладуването. Момите за женене правят китки и привързват към тях пръстен или друг личен предмет. След това китките се поставят в менче с мълчана вода, покрито с червено було. На следващия ден мома, облечена като булка, вади китките и докато другите пеят заклинателни песни, предвещава коя за какъв момък ще се омъжи.
Стефановден е празник, който ни свързва с традициите и обичаите на нашия народ. Той е празник на вярата, силата и любовта.