Поредната мобилност по програма „Еразъм +, финансирана от Европейския съюз, в която младежки работници на СНЦ “Младежки център за развитие – Взаимопомощ” взеха участие, се проведе в Мурзасихле (Закопане), Полша, между 18.11. и 26.11.2023 г. с посрещаща организация „GrupaDzialania”.
Проектът със заглавие „Visual AIDs in Youth Work” (Визуални инструменти за младежки работници) бе обучение, свързано с въвеждането на визуални и графични средства при работа с младежки работници.
В него взеха участие четирима младежки работници от България, заедно с Атанас Митев – ръководител на групата и обучител по време на проекта.
В рамките на мероприятието младежки работници от 8 страни развиха умения в изразяването на идеите си визуално. Подобен проект се осъществи и в България с наименование „Скулптори на идеи” на сдружение „Взаимопомощ” през месец октомври в Пампорово.
В първите дни в Полша се проведоха дейности за подобряване на груповата динамика. Във връзка с това участниците посетиха Закопане (по-известен като „зимната столица” на Полша) и прекараха няколко часа там, като част от тематично „Търсене на съкровища” с опознавателна цел.
„Пътуването ни до Закопане беше незабравимо. Имахме възможност да прекараме време не само в града, но и сред природата. Разходихме се в планината, откъдето ни се откри изглед към част от високите върхове на Татрите. Оценявам положително прекараното време в Закопане, беше полезно за сплотяването на групата.”, споделя Алекс, участник от Испания.
След първите дни на проекта участниците постепенно навлязоха в темата. Въвеждащите дейности бяха свързани с основните правила на графичната фасилитация като в работата бяха използвани методите на неформалното обучение. В групи участниците прилагаха на практика наученото.
„Проектът бе представен по лесен и разбираем начин. Научих доста принципи, които ще ми бъдат полезни, тъй като изучавам рекламна графика в училище. Горещо препоръчвам проекта.” , споделя Летисия, участник от Казанлък, България.
Ключова част от проекта беше дигитализирането на графичните материали, разработени от младежките работници. Участниците се запознаха с AdobeIllustrator – специализиран софтуер за работа с векторна графика.
Характерно за програма „Еразъм +” се проведоха интеркултурни вечери. Всеки национален екип представи местна кухня, забележителности, обичаи и традиции.
Участниците от България представиха страната ни подобаващо и бяха активни участници в мобилността. Екипът, подбран от СНЦ “Младежки център за развитие – Взаимопомощ”, получи висока оценка за работата си.