Димитрoвден е християнски празник, който се чества на 26 октомври. Той е един от най-големите празници в България и се почита от православната църква като ден на Свети Димитър. Димитровден се явява като празник на ратаите, чираците, строителите.
Според народните вярвания, Свети Димитър е бил смел и справедлив войн, който се борил за защита на християнството. След смъртта си той бил възнесен на небето и станал покровител на всички, които се борят за справедливост и свобода.
На Димитровден в България се провеждат множество празнични тържества. В църквите се отслужват празнични литургии, а след това хората се събират на празнични трапези. В някои региони на страната се провеждат и традиционни празнични игри и състезания.
В някои райони на България Димитровден е известен още като „Димитровденски заговезни“. Това е последният ден преди зимата, когато хората се заговяват за Коледа. На този ден се приготвят традиционни ястия, като варено жито, варени бобени зърна и обредни хлябове.
Димитриевден е важен празник в българския народен календар. Той е символ на християнската вяра и на надеждата за справедливост и свобода.
На този ден празнуват всички, които носят името Димитър, Димитрина, както и производните Димо, Димка, Митко, Мита, Митра и т.н.