Имаш важна бизнес среща, децата все още не са готови, трябва да заредиш колата по пътя за градината, а е понеделник и трафикът ще е наистина кошмарен. Честито – вече си ускорила сърдечния си пулс, кръвното налягане се е покачило, а нивата на адреналин и кортизол в кръвта ти вече са критични. А часът е само 8 сутринта… Истински ад!
Ситуация като тази няма как да не повлияе на настроението ти, да не станеш раздразнителна, тревожна или депресирана. Всички хормони, които преливат в тялото в това време, могат да доведат до сериозно претоварване, което да излъже мозъка, че няма как да се справиш.
И докато епизодичният стрес в минимални дози би могъл да се смята за полезен, то ефектът от хроничния може да се отрази на психическото и физическото благополучие. Добрата новина е, че има прекрасни начини да се научиш да се справяш със стреса и да го елиминираш от живота си. Отдели само десет минути, за да опиташ някоя от следните техники. Обещаваме, че резултатите няма да се забавят и почти веднага ще се почувстваш по-добре!
Раздвижи се
Движението несъмнено е най-добрият начин за повдигане на настроението. Може и да ти се стори клиширано, но упражненията наистина подтикват тялото да отделя повече ендрофин, хормонът на щастието, който да ни накара да се чувстваме по-малко стресирани. Редица изследвания доказват, че физическата активност също така подобрява паметта. Не е задължително да започнеш с пълноценна тренировка – разходи се около блока, стани от бюрото и направи 20 скока или клека, започни да бягаш през вечер, запиши се на йога или пък си припомни как се кара колело. Важното е да си направила първата крачка и да имаш отдушник на стреса в лицето на движението.
Поеми дълбоко въздух
Знаеш ли, че стресът и тревожността могат да повлияят на дишането, което влияе пряко на това как се чувстват тялото и умът? Поемането на няколко дълбоки вдишвания помага да забавиш сърдечния пулс и скоростта на дишане, да отпуснеш мускулите и да успокоиш ума си от всякакви мисли. Необходимо е само да поемеш дълбоко въздух, докато броиш до пет, да задържиш за две секунди и да издишаш отново, броейки до пет. Така ще активираш парасимпатиковата нервна система, отговорна за това, а и ще се освободиш от всичко негативно, което си натрупала.
Медитирай
Ако все още не си пробвала различни упражнения за медитация, няма по-добро време да започнеш от днес. Научно доказано е, че те помагат за намаляване и управление на стреса, като също така насърчават психическото благополучие, когато не се чувстваш добре. Само 5-10 минути през деня имат силата да го направят по-слънчев, дори и навън да вали.
Организирай времето си
Стресът идва и тогава, когато се чувстваш претоварена от броя на задачите, които трябва да отметнеш и сроковете, които гониш. Съставянето на списък е много добра стратегия за управление на времето, като по този начин приоритизираш работата си и планираш правилно времето за нейното изпълнение. Не забравяй да вместиш и малко време в графика, в което да се възнаградиш за добре свършената работа. Имай едно на ум, защото невидимият стрес бързо и неусетно би могъл да се превърне в хроничен.
Ритуали за качествен сън
Безсънието и честите събуждания през нощта са едни от най-големите причинители на стрес. Мелатонин е хормонът на съня, отговорен за настъпването му и неговото качество. В допълнение може да вземеш топъл душ преди лягане или да запалиш свещ с благоуханни масла, за да се отпуснеш преди заспиване.
Не бъди в плен на лошите мисли
Всеизвестно е, че смехът и доброто настроение повишават нивата на серотонин и допамин (хормони на щастието и удоволствието). Помисли какво може да те разсмее – комедиен филм или пък да четеш нещо позитивно, анекдоти. Музиката също значително ще допринесе за настроението ти
Източник: Dama.bg