Според учените, този месец е най-горещият в историята на планетата и най-горещият от около 120 000 години насам. Огромни части от три континента се изправят пред високи температури, а океаните достигат безпрецедентни нива на нагряване. Доклад на две световни организации за климата – Службата за климатични промени “Коперник” на Европейския съюз и Световната метеорологична организация (СМО) – съобщава преди края на юли, че този месец ще бъде най-горещият досега.
Според учените, горещините през юли са толкова екстремни, че е “почти сигурно”, че този месец ще надмине предишните рекорди с “значителна разлика”. Данните за първите 23 дни от юли показват, че средната температура е била около 16,95 градуса по Целзий, което значително надминава предишния рекорд от 16,63 градуса по Целзий, поставен през юли 2019 година.
Учените отбелязват, че данните за рекордите проследяват средната температура на въздуха в целия свят, които са налични от 1940 година. Въпреки това, много учени, включително и тези от “Коперник”, твърдят, че тези температури са вероятно най-високите, които планетата е преживяла в продължение на 120 000 години, използвайки информация от хилядолетни климатични данни, извлечени от пръстени на дървета, коралови рифове и седиментни ядра от океански дълбочини.
Саманта Бърджис, заместник-директор на “Коперник”, заявява, че сме свидетели на най-горещите температури в историята на човечеството. Този безпрецедентен рекорд предполага, че лятото в Северното полукълбо ще бъде изключително горещо, с потенциално исторически високи температури. Макар да е твърде рано да се утвърждава това със сигурност, директорът на “Коперник” Карло Буонтемпо предупреждава за възможността 2023 година да бъде сред най-топлите години, регистрирани някога, ако тенденциите продължат през есента и зимата.
Топлата лятна температура доведе до сериозни последици. Хората страдат от горещините в някои части на САЩ, където температурите превишават 50 градуса по Целзий, и това води до повишение на броя на смъртните случаи и тежки изгаряния от падане върху гореща земя. Средиземноморието е засегнато от горски пожари, които отнеха живота на повече от 40 души. Азия също страда от продължителни и интензивни горещини, които заплашват живота на хората и сигурността на храните.
Според учените, основният фактор за тези извънредни горещини е причиненото от човека изменение на климата. Глобалната температура на въздуха е пропорционална на концентрацията на парникови газове в атмосферата. Проучване отбелязва, че изменението на климата играе “абсолютно преобладаваща” роля за горещите вълни в някои региони, включително САЩ, Китай и Южна Европа.