Всеки е чувал истории за времето на транзисторите, но има някои интересни факти за радиото, които не са толкова известни. Радиото е едно от най-достъпните и популярни средства за комуникация, което се появява преди телевизията, вестниците, мобилните телефони и интернет. Навремето хората с нетърпение са очаквали радиопрограми в AIR, за да могат да чуят новини за любимия си човек по време на война или да знаят кой е победил по време на спортни мачове, а от времето на транзисторите до днешното радио, тази медия остава източник на извънредни новини. Радиото е мощна медия за прославяне на човечеството в цялото му многообразие и представлява платформа за демократичен дискурс, а на глобално ниво то остава най-често използваната медия. Световният ден на радиото се отбелязва всяка година на 13 февруари, а целта му е да повиши обществената осведоменост за важността на радиото и да насърчи вземащите решения да го използват за предоставяне на достъп до информация, както и да подобри международното сътрудничество между радио- и телевизионните оператори.
Според ООН радиото е евтина и популярна медия, която може да достигне до най-отдалечените райони и най-маргинализираните хора и която продължава да излъчва, когато други медии не работят – за спешна комуникация или след природно бедствие. Това е среда, която е в състояние напълно да приеме техническите разработки, като широколентово и цифрово аудиоразпръскване (DAB), и да се адаптира към мобилни устройства.
Темата на 12-ото издание на Световния ден на радиото, който беше отбелязан тази година, беше “Радио и мир”.
Ето и няколко интересни факта за радиото, с които не всеки е запознат:
1. Първото истинско радиопредаване с глас е направено от Гулиелмо Маркони през 1895 година
2. Историята на радиопредаване в Индия датира от началото на 20-те години на миналия век. По време на британското управление първата радиопрограма е излъчена през юли 1923 година от Радиоклуба на Мумбай. Четири месеца по-късно в ефир излиза и Радиоклуб Калкута.
3. С над 415 радиостанции на около 23 езика и 146 диалекта, AIR е един от най-големите радиоразпространители в света, който има 99% покритие на населението и 18 FM канала.
4. Емблематичната мелодия на All India Radio е композирана от Валтер Кауфман.
5. Първият новинарски бюлетин е излъчен на 19 януари 1936 година по AIR.
6. На 8 юни 1936 година Индийската държавна служба за радиоразпръскване става Всеиндийско радио.
7. Радиовълните са вид енергия
8. Точно като звуковите вълни, радиовълните пътуват във въздуха и могат да бъдат изпратени от едно място на друго, но за разлика от звуковите вълни, радиовълните могат да пътуват дори по-бързо