“Аз съм главнокомандващ на армията. Радев поиска да има думата за външната политика.”
Президентът Румен Радев продължи атаката си срещу правителството, обяснявайки, че политическите сили, които стоят зад него нямат достатъчна легитимност да вземат решения. Радев отново нападна кабинета заради намерението да се изпрати военна помощ на Украйна в изпълнение на взетото от парламента решение в края на миналата година.
В този контекст Радев напомни, че той е главнокомандващ на армията и поиска да има думата и по външната политика на страната.
“Курсът на новото правителство е да тласка България все по-близо до войната. Не считам, че е уместно политици със скромна електорална подкрепа да говорят и да поемат такива тежки ангажименти от името на България. Очевидно е, че има напрежение между мен и правителството”, каза Радев на летището при заминаването си на посещение за Австрия по покана на австрийския канцлер Карл Нехамер.
“Всеки, който има отговорности и амбиции в сферата на сигурността и отбраната трябва добре да познава и да се придържа към Конституцията и Закона за отбраната и въоръжените сили, които категорично регламентират, че президентът е върховен главнокомандващ както във военно, така и в мирно време”, допълни президентът.
Той поиска да има думата и за външната политиката на България с твърдението, че тя е споделена отговорност на институциите и едностранното налагане на позициите на изпълнителната власт не води до устойчиви решения.
Тезата на Радев не намира опора в конституцията. Според чл. 105 от основния закон Министерският съвет ръководи и осъществява вътрешната и външната политика на страната и никъде на става дума за споделяне на отговорност с президента.
“Конфликтът в Украйна ескалира, ще става още по-голям и ще се разраства, затова призовавам за трезва оценка за мястото и ролята на страната ни”, каза Радев.
“Това, че войната се води на няколкостотин километра от нас не бива да ни успокоява, защото бойните действия ескалират и явно някои политици не осъзнават дълбочината на проблема. Гледат на тази войната сякаш са в театър и са се разположили удобно сред публиката с измамното убеждение, че ще останат само зрители”, допълни президентът.
До края на миналата година България и Унгария бяха единствените държави в ЕС и НАТО, които отказваха да изпратят военна помощ на Украйна. Твърдението на Радев, че това замесва България директно във воейната не се споделя от партньорските държави, но е изказвана от руската посланичка Елеонора Митрофанова,
Според президента Българияи Европа незабавното прекратяване на бойните действия и търсене на всички възможни пътища за възстановяване на диалога и мирните преговори, а не захранване на този конфликт с нови оръжия. Украйна и НАТО споделят тезата, че спирането на бойните действия сега ще замразят конфликта и ще дадат време на Русия да натрупа оръжия и войски, за да поднови бойните действия.
За Шенген
Радев изрази очакване посещението му в Австрия да е крачка напред по темата за Шенген за възможното приемане на България през октомври, което по думите му зависи от това доколко новото правителство ще се възползва от постигнатото от служебния кабинет.
“Трябва да продължим усилията за укрепване на външната ни граница и ускоряване на нашето членство в Шенген. Канцлерът Нехамер е силен поддръжник на България в борбата с нелегалната миграция”, каза още Румен Радев.
На 24 юни Румен Радев ще участва в тазгодишното издание на Европейски форум Вахау, който се провежда в Долна Австрия. Президентът ще има изказване в основния заключителен панел, модериран от канцлера на Австрия Карл Нехамер, и с участието на министър-председателя на Италия Джорджа Мелони.
Темата на тазгодишното издание е “Изграждане на устойчива, зелена и конкурентоспособна Европа”.