Всяка година на 15 юни отбелязваме Видовден, или Деня на възмездието. Този ден е свързан с вярванията, че всеки ще получи заслуженото и ще бъде наказан за сторените дела. Изразът “Ще дойде Видовден” символизира, че времето за възмездие ще настъпи и никой няма да избегне последствията от своите действия.
Според народните вярвания, Вида е сестра на светците Вартоломей и Елисей. Тя винаги “вижда” злото, което те правят, и ги наказва. Затова идва изразът “Ще дойде Видовден” – времето за възмездие ще настъпи и всеки ще бъде наказан за своите грехове. Също така, според символиката на деня, се вярва, че дори ако правдата е забавена или забравена, тя винаги ще настъпи на Видовден. Господ забавя, но не забравя.
В народната митология Вида е олицетворение на възмездието. Тя разграничава правото от грешното, а Видовденът се счита за еманация на Страшния съд.
Видовден се празнува и като ден на здравето на очите и против слепота. През този ден момичетата извършват магически практики и гадания за любовта: мият се с “видовденска” вода, за да бъдат красиви и да имат блестяща коса и лице; срязват три стръка от растението шавар и ги наричат с имената на момчетата, които харесват, вярвайки, че ще се омъжат за този, на чийто стрък израстне най-високо. Позната е и практиката момичетата да изнасят от раклите си чеизите (престилките) и да ги разпростират по оградите, за да ги видят слънцето, съседите и младежите.
Счита се, че на този ден не трябва да се започва никаква работа, а хората в миналото вярвали, че така ще омилостивят светците и ще се предпазят от градушка.
На Видовден празнуват Видо, Вида, Виден, Видена, Виделина, Видослав, Видослава, Видостин, Видостина, Видела.