“Няма безвредно пушене, независимо дали се пуши конвенционална цигара, бездимна, електронна или наргиле”, предупреди пулмологът д-р София Ангелова по повод Световният ден без тютюнопушене, който се отбелязва днес.
Българските момичета на 15-16-годишна възраст са на първо място в Европа по тютюнопушене, припомни медикът пред БТА: “На второ място са българските момчета. Младите хора живеят с мита, че електронните устройства за пушене са безвредни. Цигарите и наргилето, съдържащи никотин, водят до пристрастяване”.
Електронните цигари
Българският пазар е залят с тези устройства и те привличат не само младите хора, а и децата. Все по-често се срещат момичета, пушещи електронни цигари. Статистиката показва, че българските момичета на 15-16-годишна възраст са на първо място в Европа по пушене, а момчетата ни са на второ място. Те живеят с мита, че са безвредни. Науката показва обаче, че това не отговаря на истината, каза още лекарят.
В пълнителя на електронната цигара се съдържат пропиленгликол и глицерин, от които, поради нагряването на батерията на цигарата, се отделят токсични вещества. Откритите в парата акролеин и формалдехид, особено акролеинът, са силно токсични за дихателните пътища. Изследванията показват, че когато започва пушенето, съдържанието е 0,8 микрограма акролеин, но в края на пушенето, когато батерията вече е силно нагрята, то става 8,6 микрограма, посочи д-р Ангелова. Пушенето въздейства върху ресничестия епител. Ресничките се намират в горните дихателни пътища – в носната лигавица и в дихателната лигавица на трахеята, чиято роля е очистваща и помагат белият дроб да бъде защитен от вируси и бактерии. Научно доказано е, че под влиянието на токсичните вещества ресничките се парализират и всички вируси и бактерии спокойно преминават в белите дробове. Това е и една от причините пушачите много по-често да боледуват или да страдат от хронични белодробни заболявания в по-късна възраст.
Бездимните цигари
Това са малки цигари, силно натъпкани с тютюневи листа. В тях има и доста добавки, за които официално не се съобщава. Нагрятата жичка в бездимните цигари води до нагряване на тютюна и температурата става около 384 градуса. В горящият край на обикновената цигара тя е 680 градуса. Оказва се обаче, че летливите вещества, които се отделят от бездимната и „конвенционалната“ цигара, са абсолютно еднакви. Установено е, че никотинът в бездимната цигара е 84 на сто, но всички тези токсични вещества, които се отделят от бездимните цигари, нямат пределна допустимост на концентрацията. В Рамковата конвенция за контрол на тютюна на Световната здравна организация е посочено точно това – няма пределна допустима концентрация, което означава, че ако човешкият организъм е чувствителен към тези вещества, той може да се разболее, особено младият организъм, който все още се развива.
Белият дроб се развива до 25-годишна възраст на човек и след това започва да старее, но ако млад човек до 25 години пуши активно или поема веществата от бездимните цигари, това уврежда белия му дроб и го предразполага към по-чести инфекции и хронични белодробни заболявания. Авторите на проучване за електронните цигари, извършено през 2015 г., посочваха, че вероятно след години ще говорим за хронична обструктивна белодробна болест, предизвикана от електронните цигари, допълни д-р Ангелова.
Наргиле
Употребата на наргилета е другият начин на пушене сред младите хора, включително и сред децата. Обемът дим, който вдишват пушачите на наргиле по време на 2 – 3-часов престой в бара, е равен на обема дим на сто изпушени цигари. Поетият дим води до по-висок обем въглероден монооксид и се получава така, че въглеродният монооксид се свързва с хемоглобина, образува въглеоксихемоглобин и не позволява хемоглобинът да отнесе кислород до мозъка, до сърцето и другите тъкани и органи. Заради липсата на оросяване на мозъка с кислород може да се стигне до припадък, добави д-р Ангелова.
Наргилетата водят до пристрастяване, както и всички устройства и цигари, съдържащи никотин, посочи лекарят. Всички токсични вещества, които преминават през водата в наргилето, попадат в дихателните пътища, каза още д-р Ангелова и допълни, че водата не служи като филтър.
При горене на ароматни тютюни се отделят фталати, които също са изключително токсични за дихателните пътища.