“Раждането на автора в българската фотография” е темата на предстоящата лекция в Художествената галерия в Казанлък, която ще изнесе културологът, медиен експерт и директор на дирекция за знание и култура „ЛИК“ в БТА доц. Георги Лозанов. Това съобщават от културния институт в официалната си фейсбук страница. Събитието ще се състои на 2 юни.
От години доц. Георги Лозанов е и сред изявените радетели на изкуството на фотографията в България, което е и във фокуса на предстоящата лекция. Тя е част от платформата “История на изкуството за всички” и ще има аналитична и историческа част, съобщават още от културния институт. В аналитичната си част ще предложи съвременен отговор на стария “бодлеров въпрос” – може ли фотографията да бъде изкуство, а акцентът ще бъде върху възможностите за това, което и дава модернизмът с трансформацията на изобразяването в реалността. В лекцията доц. Лозанов ще проследи и как фотографията с включването си в естетическите програми на модернизма сама влияе върху тази трансформация, посочват от Художествената галерия.
В историческата си част лекцията ще се върне към 80-те години на миналия век, когато станалите вече известни наши фотографи Йордан Йорданов-Юри, Гаро Кешишян, Георги Нейков, Станка Цонкова-Уша и др. успяват да постигнат максималната за времето си творческа свобода и да наложат свои авторски почерци.