Ученици на възраст от 16 до 18 години от България, Белгия, Унгария и Италия участваха в проекта “Глобални цели – готови за действие” по програма “Еразъм +”, който се състоя в Средно училище (СУ) “Екзарх Антим I” в Казанлък в периода от 16 април до днес. Срещата в казанлъшката гимназия е първата по проекта и се провежда под мотото “Ние сме бъдещето на Европейския съюз”.
Глобалните цели трябва да се популяризират сред младите, защото именно от тях зависи бъдещето на ЕС и те са тези, които един ден трябва да ги реализират, каза пред журналисти педагогическият съветник Наташа Джуркова. Тя посочи, че в тази първа среща са включени редица инициативи. Целта е учениците да се запознаят с организацията и институциите на ЕС и да разберат как се вземат решения и какви са основните европейски ценности. Част от обучението беше майсторски клас с проф. д-р Ингрид Шикова, преподавател по “Политики на ЕС” в СУ “Св. Климент Охридски”.
““Иска ми се младите хора да знаят как функционира ЕС, как се взимат решенията, да знаят, че сме избрали евродепутати, които участват в този процес. Това в никакъв случай не е лесна материя, но смятам, че всеки един българин трябва да знае как функционира ЕС, след като ние сме част от този съюз”, коментира Шикова и изрази мнение, че това е добре да става от по-ранна възраст. Тя обясни, че информацията е добре да се поднесе на учениците по един по-нетрадиционен и интерактивен начин, който е много по-лесен за запомняне. Проф. Ингрид Шикова смята, че всеки преподавател трябва да намери начин да въвлече учениците в това, което им преподава и да провокира тяхното внимание. Проф. Шикова коментира, че е впечатлена от казанлъшкото училище и поздрави директора Радиана Стефанова, преподавателите и учениците за това, че се включват в подобни проекти.
В проекта беше включена и игра, в която участниците влязоха в ролята на членове на Европейския парламент и разискваха различни решения по проблеми, свързани с демокрацията, дигиталната трансформация, промените в климата, върховенството на закона и човешките права и ценности. Сред предложенията на младите участници бяха подобряване на обществения транспорт в рамките на ЕС, равенство в заплащането и възможностите за работа между мъже и жени, по-сурови наказания за определени престъпления и много други.
Проектът в Казанлък продължи днес с флашмоб на централния площад “Севтополис”.