Чували ли сте историята за Мария Константинова от Казанлък? В летописите оставени в дебелите книги на казанлъшката история се откроява една житейска трагедия, която заслужава да бъде описана и разказана в роман.
Мария Константинова е родена през 1862 година в Казанлък, в семейството на Петко и Пена Стокови. Семейството и били състоятелни, макар и неграмотни. Нейните родители се постарали да осигурят добро образование както за нея така и за нейните братя и сестри. Мария /Минка/ помагала на баща си в чифлика, работела наравно с прислужниците, не се притеснявала да се труди на нивата, също така била изключително полезна и в домакинската работа. Тя се отличавала с енергичен темперамент, с приказливост и позитивизъм.
На 26 април 1880 година тя се омъжва за Гаврил Константинов, аптекар в Казанлък. Въпреки че били много влюбени и имали щастлив съпружески живот “голямо е било тяхното нещастие”. Двете им цена се поминали едно след друго, като оставили родителите си в безутешна скръб. След тях последвала и смъртта на мъжа й.
Голямото нейно нещастие покосява здравето й, но преражда душата й. Като видяла, че съдбата й отнема тъй раното собствените й деца и голямата й любов, Мария Константинова станала майка закрилница на хиляди, като решила да дари наследството си за построяването на девическо класно училище, което да носи нейното име и това на мъжа й.
За тази цел на 29 октомври 1905 година тя завещала 30, 000 лева за училището и 5, 000 лева за благотворителност. Освен това Мария след смъртта на мъжа си, дарява над 3000 лева на благотворителни дружества и учреждения в региона.
В летописите, с които разполагаме е упоменато, че училището построено от завещаната сума се издига на едно красиво място и служи за нуждите на девическата прогимназия. Зданието е двуетажно, а отдалеч се чете неговия надпис “Класно училище”.
Мария почива на 26 октомври 1918г.