Започва интензивното търсене на работници за сезонна заетост в чужбина. Инспекцията по труда напомня на кандидатите да бъдат предпазливи за вероятна измама при наемането им, съобщава trafficnews.bg.
Инспекцията препоръчва комуникацията между работодател – работник да е официална, в писмена форма, независимо от начините на изпращане. Условията, които са договорени при наемане на работа, следва да са писмени и да съдържат условията на труд в приемащата държава, в която ще се полага трудът. Законодателството предвижда да са налице и на разположение на работникът писмени документи, като трудов договор, споразумение за командировка и др. В официалните документи задължително се посочват договорените условия на труд и възнаграждение, в съответствие с действащото законодателство на приемащата страна.
От Инспекцията по труда уточняват още от задължителната информация в официалните документи за наемане на работа в чужбина:
- “Размерът на основното и на допълнителните трудови възнаграждения;
- Условията за полагане на извънреден и на нощен труд и размерът на заплащането им; Продължителността на работния ден и работната седмица, на дневната, междудневната и седмичната почивки;
- Дните на официалните празници; размерът на платения годишен отпуск;
- Условията за жилищно настаняване на работника или служителя;
- Други финансови условия на командироването или изпращането (пътни разходи, квартира и др.)”.
От лицата не могат да бъдат изисквани предварително такси и други плащания, съобщават още от Инспекцията по труда.
От фирмите – посредници, развиващи дейност по устройване на лица на работа в чужбина, се изисква задължителна регистрация на тези фирми посредници и предприятията, които осигуряват временна работа (ПОВР).”Лицето трябва да има сключен посреднически договор с нея и да тръгва от България със сключен трудов договор с работодателя, при когото ще работи в приемащата държава, на разбираем за него език. Най-често се предлагат договори на двата езика – на български и на държавата, в която ще се полага трудът. При изпращане от ПОВР работникът трябва да получи екземпляр от трудовия договор, сключен с предприятието, осигуряващо временна работа, и копие от регистрацията му в НАП. Самото изпращане в предприятието ползвател се извършва с писмен акт. В него се посочва датата на явяване в предприятието ползвател, точният му адрес, мястото на работа, работното място, наименованието на длъжността и характерът на работата, както и длъжностното лице, при което следва да се яви работникът или служителят. Актът се връчва на работника или служителя срещу подпис не по-късно от един работен ден преди датата, определена за постъпването му на работа в предприятието ползвател, като се отбелязва датата на връчването му”. Това съобщават още от Инспекцията по труда.
Списъците на лицензираните посредници и ПОВР са достъпни на сайта на Агенцията по заетостта https://www.az.government.bg/intermediaries/
От Инспекция по труда обръщат внимание и на командированите в чужбина лица: “Работници зад граница могат да бъдат изпратени и от работодател като командировани лица в рамките на предоставяне на услуги. Едни от най-сигурните знаци за възможна измама са настояването кореспонденцията да се води онлайн или по телефон, както и отказът от пряк контакт на предлагащия заетост с търсещия работа или уговаряне на срещи извън офис. От търсещите работа лица не могат да бъдат изисквани и такси или други плащания, за да бъдат устроени на работа. При командироване в рамките на предоставяне на услуги трудовият договор е с командироващия работодател. Условията на труд при командироването се описват в споразумение, което се сключва между работодателя и командирования работник.”
При изпращане чрез командироване, сигнал за измама е, когато работодателят действа като т.нар. “пощенска кутия”, т.е. не развива значителна идентична дейност в България, а сключва трудови договори с лицата единствено, за да ги изпрати зад граница.
По проект “Контрол на командированите лица” и чрез Европейския социален фонд, Инспекцията по труда създаде въпросник за самооценка, с помощта на който може да се провери дали командироването има белези на недействително. Той е достъпен на единния национален уебсайт https://postedworkers.gli.government.bg/ относно командироването на работници, поддържан от Агенцията.”
Гражданите могат да се обърнат към ИА “Главна инспекция по труда”, в случай, че трудовите им права са нарушени. Важно за контролните органи е да разполагат с данните за работодателя в приемащата държава, при когото ще полагат труд, и за обекта, където работят.
За българите, работещи в чужбина, се поддържа телефонен номер 00359 2 8101 747, на който могат, в работно време, да потърсят консултация и съдействие.