Осмото издание на пътуващия събор на българските фолклорни групи извън граница „На Мегдана на Другата България” ще се проведе на 3 и 4 юни. Организатори на събора са танцьорите от ансамбъл „Българи“-Прага, с ръководител Тодор Ралев. Всяка година съставът домакин на събора избира име и тема, като целта е участващите групи да творят и да обогатяват репертоара си, спрямо избраната тема, съобщават за рубриката БГ Свят организаторите на събитието.
На сцената в Прага ще се качат 80 фолклорни състава от 14 държави от цяла Европа. През настоящата година съборът ще е под името „Празник на розата“ и с тема „Розобер в долината на розите“. Очаква се групите чрез своите танци, песни и постановки да пресъздадат части от празника на розата, така както се празнува в Розовата долина в района на градовете Карлово и Казанлък. През 2023 година „Празник на Розата“ ще се чества за 120-ти път, като подобаващи чествания в Розовата долина ще има през месеците май и юни.
“За нас ще бъде чест да отпразнуваме заедно този празник, макар и на 1 400 км от Розовата долина. Очакванията са ни в събора да се включат между 2 500 и 3 000 души, сред които фолклорни, танцови и певчески състави, официални гости, зрители, гост-лектори и гост-музиканти. По-голямата част от програмата ще се проведе на сцена на закрито, както за удобство за всички желаещи да се включат в събора, но и заради непредвидимото време в Чехия. Въпреки това, ние всички се надяваме на приятно и слънчево време в неделя преди обед, на 4 юни, когато по традиция ще се извие Голямото българско хоро в центъра на града и ще се опитаме да увековечим този момент с обща снимка на площада“, посочва още организаторът Тодор Ралев.
През последните осем месеца екип от 12 души (и много помощници) работи по организацията на събитието. Междувременно ежеседмично вървят и репетиции с нова хореография с елементи от Тракийската фолклорна област, спрямо темата на събора. За присъстващите има и изненади.
Вечерта преди фестивала – на 2 юни – ще се състои и допълнителна хоротека и уоркшоп. Официалното откриване на „На Мегдана на Другата България”, ще е на 3 юни, от 10:00 ч. местно време в залата на Топ Хотел Прага – на адрес: Blažimská 1781, 149 00 Praha 4-Chodov.
Записванията за групи, участващи на сцена, вече са приключили.
Координаторът на събора Анита Екенова разказа за БТА, че идеята за него се заражда през 2015 г. Тя е и ръководител на лионската група за български танци и песни „От Извора“. Заедно с своите момичета и момчета-„изворчета“ създава събора. Първото издание „Гергьовденски игри“ вижда бял ден на 2 май 2015 в Лион, Франция, където домакините посрещат 14 групи за български фолклор от 6 европейски страни. Идеята е той да се провежда всяка година на различно място, от различна група, под различно мото и да дава мегдан на българските групи, творящи извън граница не само за танци и хора, но и за запознанство и обмен на опит на живо.
“Това прави всеки събор различен и по своему емоционален, всяка група организатор обогатява и обновява събитието и така оставя частица от себе си в ДНК-то на събора ни. Мегданът има огромен успех сред групите в чужбина и за кратко време се налага като Събора на всички български групи зад граница в Европа“, споделя Екенова.
През 2016 под наслов „Пролетна закачка“ традицията продължават „Луди – Млади“ от Монпелие, Франция с ръководител Ива Милкова. Те посрещат в топлия средиземноморски град 20 групи от 9 европейски страни или над 400 участници на 21 май 2016.
На този събор се прави и първата среща на ръководителите с цел основаването на асоциация на българските фолклорни състави в чужбина. През 2017 година щафетата поема фолклорна формация „Веселие“ от Валенсия, Испания с ръководител Минчо Райков за 3-тото издание под наслов „На хорото в Гандия“. Повече от 500 танцьори от 30 състава от 10 европейски страни се събират в Гандия на 22 април 2017 г. с кръшни български хора. За първи път българите зад граница се обединят в едно голямо българско хоро без граници.
Хорà танцуват не само всички участници в събора „На мегдана на другата България“, но и техните колеги и приятели отвъд океана – „Верея“, Чикаго, САЩ – организатор на седмия фестивал „Верея“ и Kлуб „Тракия“, Монреал, Канада – организатор на първия фестивал „От Извора“, както и участниците във фолклорната среща „Верея“ в Стара Загора, България.
Четвъртият домакин на събора е група „Нашенци“, Милано с организатор Радослава Недялкова. За първи път събора протича в два дни – 9 и 10 юни 2018 г. и събира 43 участници от 11 страни.
“Под надслов “Нашенските традиции” това издание даде сцена и на българската народна песен и имаше за патрон съпругата на президента на България Румен Радев – Десислава Радева. Освен традиционните елементи на събора: голямото хоро, дефиле из улиците на града и концерта, организаторите бяха подготвили представяне на фотографска изложба „Аз съм българка“ на фотографа Радослав Първанов, както и редица семинари с преподаватели от АМТИИ – Пловдив. Там се роди и куклата Елена – символ на събора ни. Тя пътува всяка година от страна в страна и сменя премяната си от новите организатори. Първата и премяна беше кюстендилска сая, изработена от Десислава Вричева. Петият организатор бяха атрактивните Балканджии от китното испанско градче Ла Нусия и тяхната ръководителка Антоанела Пенчева“, разказа още Анита Екенова за БТА.
“Балканджийско веселие” събра в два дни – 11 и 12 май 2019 г. на мегдана 61 групи от 13 европейски държави, общо над 1500 участници и гости. Хора се извиват под звуците на виртуозите от оркестър „Камчия“, гости на събора.
„Балканджиите ни подариха флага на събора, а Тони Пенчева премени Елена в красив варненски костюм. Така накипрена Елена замина за Верона. “Стройна се Калина вие…” бе замислен като уникален и емоционален шести събор. „С корона, без корона – идваме във Верона“, категорични бяха участниците от всички 66 групи, записали се за този събор, който за съжаление не можа да се проведе физически в периода на пандемия, но хвърли кърпичката на приятелството, единството и желанието за български хора и ръченици из Европа и всички групи я поеха, развъртяха я и някак заедно доказаха, че българският дух и желание за танци е несломим“, разказа още тя.
Веронци не се отказват и създават първия и единствен по рода си виртуален събор с директна връзка в 2 съборни дни – 20 и 21 юни 2020 г., с всички 35 групи, които представят по една българска легенда по оригинален начин с песен, танц и картини. Веронските нашенки шият специално за събитието 150-метров български флаг, с който трябвало да дефилират по улиците до Арена ди Верона.
В периода на КОВИД те успяха все пак да покажат флага на организираната изложба с фотосите на Асен Великов във Верона. 2021 е обявена за нулева година за събора поради рестрикциите за събиране, налагани във всички европейски страни заради пандемията. 2022 бе годината на „БГ Фолк Ритми“ – Копенхаген, Дания и Малмьо, Швеция и организаторите Панка и Николай Стоянови.
„Те имаха нелеката задача да организират първото пост-пандемично издание на събора и да дадат желание на групите да се съберем отново на живо на мегдана. Седмият събор се проведе на 27 и 28 май 2022 г. в Копенхаген под надслов „Имало едно време в България“, той събра 28 групи от 11 европейски страни. Специални гости на събора бяха вицепрезидента на България Илияна Йотова, посланикът ни в Дания Светлан Стоев, генералният директор на БТА Кирил Вълчев, хореографите Мирослав Димитров – ансамбъл “Пирин” – Благоевград и Иван Иванов – ансамбъл “Китна Тракия” – Хасково, Димана и Боян Боянови от ансамбъл “Пирин”, гайдарите Иван Балабанов и Йордан Кечев и танцов състав „Аксаково“. Панка Стоянова саморъчно уши една прекрасна родопска носия за нашата Елена, която отново се готвеше за път“, каза още Екенова.