Сдружение “Жените на Казанлък” работи по кампанията „22 дни на предизвикателствата“, която се осъществява със съдействието на Българския фонд за жените. Една от инициативите беше дискусия на тема „Правата на жените – мит или реалност“, на която присъстваха представители на различни организации, синдикати и членове на сдружението, съобщава БТА.
Kампанията е част от Програмата на организацията за подкрепа и обучение на жени, пострадали от домашно насилие и насилие на работното място или от други форми на дискриминация и нарушаване на трудовото законодателство. В рамките на инициативата всички жени, които се нуждаят от безплатни юридически или психосоциални консултации, ще могат да се обърнат за съдействие и подкрепа към специалистите на сдружението по въпроси, свързани с домашното насилие, насилието, основано на пола, трудово законодателство, дискриминация и неравенства между мъжете и жените.
Данните, предоставени по време на срещата от регионалния представител на Комисията за защита от дискриминация Емилия Господинова сочат, че през 2022 година в Комисията са приети 322 преписки по признак „пол“, като 75 на сто от тях са от жени, съобщават организаторите. Постоянни са жалбите на бъдещи майки или на жени, завърнали се от майчинство, а сред основните мотиви са неравнопоставеност в индексации на трудови възнаграждения, липса на възможност за повишаване на квалификацията, както и тормоз. Има и оплаквания от жени, подложили се на инвитро процедури, които са възпрепятствани при осъществяването им. От началото на април приемните на Комисията за защита от дискриминация ще се състоят в Младежкия дом в Казанлък под домакинството на сдружение „Жените на Казанлък“, посочват още от сдружението.
Председателят на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) – Казанлък Николай Маринов представи и данни за разликата в заплащането между половете към декември м.г. Според изнесените от него данни тази разлика е 15,5 на сто в полза на мъжете, а България е на 49-о място в света в глобалния индекс за равенство между половете. По думите на Маринов, цитиран от сдружението, в националната законодателна рамка темата за защита от тормоза и насилието е поставена в различни законодателни актове, но липсва правна уредба, която да е насочена към неутрализирането им конкретно в областта на труда и най-вече при полагането на наемен труд. Председателят на Конфедерация на труда (КТ) „Подкрепа“ – Казанлък Цветанка Пискова коментира, че синдикатите включват в колективните трудови договори клаузи за равнопоставеност между жените и мъжете и ненасилие на работното място.
Според председателя на сдружението Стела Кехайова неправителствените организации са оставени да се справят сами с всички проблеми по отношение на правата на жените. „Ние ще продължим да работим активно по всички въпроси, които са свързани с нашите отговорности като жени, и защото нашата кауза е свързана с правата на жените, която е справедлива и отговорна, която има цел и мисия в бъдещето“, уверява тя.