За пореден път десетки жители на Розовата долина се събраха на протест срещу инвестиционното намерение на дървопреработващата компания “Кастамону България” АД в павелбанското село Горно Сахране за изграждане на инсталация за производство на формалин, пише БТА. Протестиращите са притеснени, че разширяването на производствения процес на предприятието крие екологичен риск за региона и застрашава качеството на въздуха и подпочвените води. Според тях осъществяването на инвестиционното намерение ще преобразува дейността на предприятието в химическа, което е недопустимо в такава близост до населени места.
“Обжалвали сме решението на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) – Стара Загора за одобряване на инвестиционното предложение пред всички държавни институции и съвсем скоро очакваме отговор”, коментира пред журналисти Николай Марков, член на Общински съвет – Павел баня. Той посочи, че предстои да бъде подадена жалба и към Европейската комисия. В ход е и подписка срещу инвестиционното намерение на “Кастамону България” АД, която се разпространява в населени места в общините Павел баня и Казанлък. По думите му до момента са събрани няколко хиляди подписа. Предстои събиране на подписи и в общините Мъглиж и Стара Загора, каза още Марков. Подписката ще продължи още два месеца, след което ще бъде изпратена към съответните институции. “Тук сме, за да кажем “не” на химическото производство в региона на Розовата долина и няма да се откажем, докато не се обърне достатъчно внимание на проблема и докато не се вземат адекватни мерки”, категоричен беше той.
Както БТА информира, РИОСВ – Стара Загора одобри инвестиционното намерение на фирма “Кастамону България” АД за производство на формалин и смоли. По повод на недоволството на местните жители на място в Горно Сахране с тях се срещна и министърът на околната среда и водите Росица Карамфилова. “В случай, че решението на директора на РИОСВ – Стара Загора бъде обжалвано пред Министерството на околната среда и водите (МОСВ), аз ще прегледам в детайли има ли процедурни пропуски и необходимост от детайлизиране на условия и мерки“, категорична беше тя. Карамфилова подчерта, че спрямо инвестиционното намерение на “Кастамону България” АД ще бъде съблюдавана цялата строгост на закона.
В случай че получим възможност за реализиране на инвестиционното предложение, ще осигурим стриктно спазване на екологичните параметри, предвидени в законодателството за подобни инвестиции и заложени в разрешенията, които биха съпътствали дейността ни, посочи в официално писмено изявление изпълнителният директор на “Кастамону България” АД Чаатай Пийадеджи. Той заяви готовността на дружеството за диалог и прозрачност във всички етапи на инвестиционното предложение.