Кохезионната политика на Европейския съюз допринася за развитието на региона на Казанлък и засяга всички жители и гости на града. Около това мнение се обединиха участниците в местната конференция „Европа в България: Общо бъдеще“, която се състоя в пресклуба на БТА в Казанлък. Проектът се изпълнява от Агенцията с подкрепата на ЕК.
Във форума участие взеха заместник-кметът на община Казанлък Лилия Цонкова, заместник-кметът на община Павел баня Йордана Енева, управителят на Областния информационен център в Стара Загора Радка Тилева, началникът на отдел ,,Инвестиционни проекти с външно финансиране“ в Община Казанлък инж. Кънчо Христов и председателят на сдружение „Бъдеще за децата“ Мария Гинева.
По думите на Лилия Цонкова вече трети Програмен период основните инвестиции на Община Казанлък в града и околните населени места са именно от средства на ЕС. Тя подчерта, че администрацията има сериозен капацитет от експерти и обърна внимание на един от многото успешни проекти – изграждането на десет социални жилища, предназначени за хора в риск.
Радка Тилева обясни, че през новия Програмен период 2021 – 2027 година община Казанлък би могла да получи финансиране по линия на програмата „Развитие на регионите“ с общ бюджет от над 6 млрд. лв., от които 2,5 млрд. лв са разпределени за 40 градски общини, между които и Казанлък. Тилева изрази надежда и по програма „Транспорт“ в рамките на новия Програмен период да бъде изграден дългоочакваният тунел под Шипка.
Йордана Енева коментира, че администрацията в Павел баня се е възползвала максимално от извънбюджетното финансиране на Държавен фонд „Земеделие“, както и на кохезионните фондове. Тя подчерта, че вече се работи по проекта „Грижа в дома в Община Павел баня“, който стартира на 1 март т.г.
Инж. Кънчо Христов напомни, че град Казанлък е първият общински център в страната с изцяло електрифициран градски транспорт от 2019 г. и съобщи, че целта на администрацията е да подмени и междуселищния транспорт на територията на общината с екологичен по линия на Националния план за възстановяване и устойчивост.
На форума бяха представени и успешни проекти на сдружение „Бъдеще за децата“, изпълнявани в партньорство с Община Казанлък, сред които такива за социално включване чрез заетост и създаване на Детска къща в село Горно Черковище. Мария Гинева посочи, че предстои и кандидатстване по проект „Бъдеще за децата“ на Програма „Развитие на човешките ресурси“.
По време на дискусия в края на форума участниците коментираха и някои от проблемите, които възникват при изпълнение на проекти. Според инж. Христов основен проблем е неспазването на сроковете за разглеждане на документи за от страна на управляващите органи на различните оперативни програми. „Подобно закъснение затруднява междинното финансиране на проектите и се налага общините да задлъжняват, за да намират начини да продължат проектите си успешно”, коментира той. Лилия Цонкова акцентира върху друг проблем. “Съществува едно изискване, което мога да определя като абсурдно, според което екипите, управляващи предстоящите проекти, не могат да бъдат служители на бенефициента”, посочи тя. Цонкова обясни, че администрацията кандидатства с редица проектни предложения по програмата, които ще стартират едновременно и няма как да се намерят външни хора за изпълнението на тези проекти.
Целта на проекта на БТА е да предоставя информация на широката общественост за политиката на сближаване, за ролята на различните заинтересовани страни при изпълнението на политическите приоритети на ЕС както и да представи възможностите през програмен период 2021-2027 г.