Съвместната изложба на Националния исторически музей (НИМ) и на Историческия музей “Искра” в Казанлък “La Belle Rose. Мистичната сила на малкото цвете” получи наградата за институции, представящи атрактивен и оригинален проект на тазгодишното издание на “Панаир на музейните изложби”, който се състоя в края на изминалата седмица в Театралния комплекс “Доходно здание” в Русе. Това информират от НИМ в своята интернет страница.
Отличието е за мобилна изложба в категорията “Съвместни изложби”.
Експозицията е посветена на розопроизводството в България и проследява пътя на българското розовото масло от първите му капки, до превземането на световните пазари през XIX в. Интересен акцент в експозицията е възстановка на дървения щанд на един от пионерите в розопроизводството – Кънчо Шипков от Казанлък, с който той е представял продукцията си на изложението в Чикаго през 1893 г. – изложението, за което пише Алеко Константинов. Тя бе открита на 12 май в НИМ от вицепрезидента Илияна Йотова.
Експозицията е част от идеята НИМ да представя различните региони на страната. Посетителите имат възможност да се докоснат до истински маслодайни рози и да научат каква е връзката между дестилацията на розово масло и варенето на ракия. Сред експонатите е двестагодишен съд за съхранение на розово масло, чието съдържание в наши дни би струвало 700 000 евро, отбелязват от музея.
Това е изложба, за която всички замесени работиха с цялото си сърце, и резултатът е повече от добър, отбелязват от НИМ и отправят благодарности към колегите си от Историческия музей в Казанлък д-р Момчил Маринов и Радослав Петков, “които ги въвели в съкровищницата си, пълна с безценни експонати и спомени за раждането и възхода на розопроизводството”.
Сърцето на експозицията беше д-р Петранка Неделчева, която зарази всички с любовта си към Казанлък и неговата история с дъх на рози. Д-р Ралица Кацова е човека пресъздал финия бел епок стил на експозицията и вдъхнал нов живот на автентичния щанд на търговеца Шипков, който освен че е покорил Америка с висококачественото си розово масло е станал и повод Алеко Константинов да срещне прототипа на Бай Ганьо и да създаде този класически литературен образ, жив до днес, допълват от музея. Тереза Йовчева и Михаела Занева преровиха всички достъпни писмени източници, за да възстановят завладяващата история на розовото масло в България, а Михаил Ваклинов беше безценната техническа, логическа и логистична подкрепа, без която нямаше да се справим толкова добре, пишат от НИМ. Съвсем не на последно място, трябва да отбележим Петър Стефанов и Димитър Василев, които помагаха с идеи по време на целия процес, а Василев направи великолепно представяне на изложбата на панаира и прие наградата от името на екипа, посочват още от музея. /ИРС
БТА/