В България след Освобождението през 1878 година се внасят различни породи овце, но няма правилна изградена стратегия за подобряване на родното овцевъдство. Кръстосванията се провеждат на различни нива. Липсва научна разработка, анализи и препоръки за по-нататъшната работа.
С цел да се увеличи вълнодайността и подобри качеството на вълната и задоволят нуждите на текстилната индустрия, са внесени мериносови овце и кочове от nopoдama Камволмерино от Унгария.
Българсите индустриалци Братя Стайнови от Казанльк, радетели за подобряване на вълнопроизводството, финансират експеримент. За целта те зaкynyвam през 1932г. 40 бели местни Старозагорски овце и два коча Камволмерино.
За ръводител на кръстосването е определен доц. Александър Петров om Института по частно скотовъдство В Агрономическия факултет на Софийския университет. Завършил Висше образование В Хохенхайм Край Хале, Германия и притежаващ солидни знания, под негово ръководство се провежда генетичния експеримент. Поставена е развъдна цел да се получат кръстоскu c no-вucoka вълнодайност, по-високо качество на вълната и задоволител- на млечност и добра скорозрялост.
Първите приплоди – агнета са получени през 1933 г. Пристъпва се кьм пълен контрол на вълнодайността, живото тегло, млечността и други показатели на овцете – кръстоски от първо поколение.
Овцете се хранят по научно обосновани норми, с ливадно и люцерново сено, слънчогледово kюсne, различен концентриран фураж и минерални добавкu. Отглеждат се в специална кошара, като данните се контролират от контрол-асистент. Всички данни се записват в оборни и разводни книги, като се съпоставят с изходните породи.
Onumume завършват през 1936 г. и се публикуват резултатите. Получените агнета – кръстоски от първо поколение имат по-къса глава и по-широко чело и се доближават до тези от nopoдama Камволмерино. Профилната линия на главата е промеждутъчно онаследена. Увеличава се зарунеността на корема и кpaкama и гъстотата на руното. УВеличена е ръстовитостта на приплодите в сравнение с тези на овцете-майки от Cmapoзагорската порода. Промеждутъчно е онаследено и живото тегло. Увеличена е вълнодайността при кръстоските в сравнение със Старозагорските овце.
С напредване на кръстосването се увеличава броят на агнетата с мериносов характер на вълната и се увеличава нейната къдравост.
Подобрени са редица технологични характеристики на вълната. Промеждутъчно са онаследени издръжливостта и разтегливостта на вълната. Намален е броя на грубите (осилести) влакна. Кръстоските имат млечност близка до тази на Старозагорските овце и по-висока от тази на породатa Камволмерино.
Подобрено е качеството на месото и лойта в сравнение със Старозагорските овце. Получените резултати са изходна база за кръстосване на местните овце в България с мериносови кочове.
Минчо Минчев – магистър зооинженер селекционер
“Казанлък в миналото и днес”