На 25 май 1879 г. в калпакчийското училище на Казанлък по своя инициатива се събират членовете на местния градски съвет, а също и граждани, представляващи различните съсловия. С протокол № 60 те единодушно решават за първи почетен гражданин на Града на розите да бъде обявен майор Павел Николаев Попов заради неговите изключителни заслуги за освобождението на България от турско робство и изграждането на новия живот в освободения Казанлък.
Както припомня дописка във в. „Искра“ от 1937 г., така те изказват благодарността и признателността си към този „инструктор, администратор, учител и възпитател по обучение българската млада войска и милиция и основаванието на Казанлъшко гимнастическо и стрелческо д-во „Орел“, упътване на населението към управление и въобще благодетелността му и големите му старания и грижи за задружаване, солидарност и сговорност за повдигане духът на гражданите за защита на Отечеството“.
Кой е майор Попов. Когато в Кишинев се сформира Българското опълчение, за командир на Петата опълченска дружина е назначен подполк. К. Н. Нищенко. Но след раняването му в боя при Стара Загора, мястото му заема майор Павел Н. Попов.
С „Приказ по Българската земска войска“, както се преименува Българското опълчение, Пета опълченска дружина, понесла най-много загуби в боевете при Шипка-Шейново, получава името 23-та Казанлъшка дружина, като командирът й остава същия.
Майор Попов, предвождал храбрите български опълченци в боевете при Стара Загора, Шипка и Шейново, вече в свободна България остава до май 1879 г. в Казанлък, където взима дейно учасние за възстановяването на сериозно пострадалия от бедствията на войната град. Неговата първа грижа е обучението, възпитанието и военната подготовка на новосформираните казанлъшки подразделение на младата българска армия и милиция.
По негово нареждане с цел противопоставяне на несправедливите каузи на Берлинския договор, от складовете за оръжие на казанлъшкото население се раздадени хиляди пушки и патрони.
Той оказва значителна помощ и при изграждането на новото административно управление на Казанлък.
Както бе споменато в старата дописка, с неговата личност се свързва и с основаването на гимнастическо дружество „Орел“, в което преминават военна подготовка над 5000 гимнастици от града и околията.
След сключването на Сан-Стефанския мирен договор жителите на Турия се завърнали в родното си място и се заели с възстановяването на изпепеленото село. Една голяма част от тях решили обаче да се заселят в опразненото турско село Лъджа кьой (Село Баня), намиращо се в близост до лековити минерални извори. Бидейки комендант на Казанлък, майор Павел Попов им оказва огромно съдействие и подкрепа в това начинание.
Нарекли новото село Павел баня – на св. апостол Павел, както и на княз Павел Александрович – най-малкия син от първата съпруга на руския цар Александър II. Малко известно е, че то е кръстено и на майор Павел Попов, в знак на благодарност за неоценимата му помощ за създаване на населеното място.
desant.net/
Автор: Диана Славчева