Със своите 4 000 д. население с. Енина е сред най-големите в община Казанлък. Заради близостта си до общинския център то е предпочитано от много семейства с малки деца, а много млади хора се връщат тук.
На влизане от Казанлък на входа белокаменна статуя на красивата козарка Яна посреща колите, в центъра на селото се издига красива каменна часовникова кула, наподобяваща някои от посестримите си в балканските селища. Пред нея в колелото на кръговото е издигната метална статуя на жена яхнала бик. Вдясно от кръговото е стената на славата с имената на загиналите енинци за национално освобождение и обединение на българските земи през въстанията и войните. А красивата цветна градина пред сградата на кметството е приятна за много хора, тук често сядат и майки с детски колички и тичащи малчугани. Мраморните паметници на Енинския апостол на централната алея в чест на най-стария пергаментен ръкопис в света, написан на кирилица, и Бай Ганьо на Магарето в някогашната Чарда махала от 2015 г. станаха част от днешната история в скулптури на селото.
Двете църкви „Света Параскева“, построена през XI век и „Свети Георги“, построена в 1837 година са гордост за селото, недалеч от него се намира и друга историческа забележителност – останките от римската крепост „Чилечето“. А за планинарите Енинското ждрело е любим маршрут.
Но от много години болният проблем на енинци са течовете на питейна вода в някои части на селото и липсата на канализация. А за кметицата Димитрина Дончева сериозен проблем за културния живот на селото е и липсата на читалище, след като някогашната красива сграда в центъра до кметството е оставена да се руши. Асфалтирането на улиците и подмяната на тротоарите е постоянна тема, която в годините винаги е стояла на вниманието на предшествениците й, но винаги всичко се е „правело на парче“.
„С бюджет от 21 000 лв. нямам кой знае какви възможности за ремонтни дейности. Тази година 2 улици са включени в инвестиционната програма на община Казанлък за асфалтиране. Но проектът за изграждане на канализация на с. Енина вече е готов и представен за одобрение, но заради икономическата криза не се знае, ще получи ли финансиране.“, казва кметът Димитрина Дончева.
Тя е доволна от това, че за три години, откакто е поела кметския пост хората се обединяват да празнуват с програма, изложби, конкурси и заря Рождество Христово, Великден, Деня на детето и празника на селото Петковден.
БНР Стара Загора/