Предпразнично, трепетите и емоциите се засилват както при възрастните, така и при деца . Ясно е, че вие сами, без помощта на детето, ще се справите по-бързо и безпроблемно, с подготовката за празника, отколкото с неговото участие, но помислете кое е по-важно за вас: да спестите време или да помогнете на детето да порасне ? Освен това, участието на децата в подготовката за празника може да се развива различни аспекти на техният характер, както от “творческата” страна, така и от кулинарната, битовата и дори финансовата.
„Поканете детето си да измислите заедно детайлите за празника, да разпределите ролите, да украсите коледната елха, да изберете костюми и декор. Най-вероятно детето също ще иска да подготви своя програма и с удоволствие ще я репетира. Друг важен аспект на този процес е, че съвместната подготовка за празника ще покаже на вашето дете колко е важно и колко интересно е да създадеш и реализираш нещо като екип. Това е цял проект, който развивате заедно и преминавате през всичките му етапи също заедно, от идеята до реализацията. Така ще научите детето си да не се страхува да започне нещо ново и да го доведе до края. Децата ще получат изживяване за „потапяне“ в своята идея и максимална концентрация върху нея, като я изпълват с интересни нюанси по пътя.
Говорим, разбира се, за деца от детската градина или ученици от началното училище. Относно тази възрастова група, която вече започва активно да усвоява „възрастни” умения и въз основа на тях се формират важни навици и правила за живот.
Подготовката за новогодишният празник ще помогне на детето да придобие умения в няколко области наведнъж: почистване на апартамента, украса на коледната елха, готвене. Освен това има смисъл децата да бъдат включени в избора на продукти за празничната трапеза и подаръци за близките. Когато търсите нещо подходящо, си струва да попитате за мнение децата , какво според тях е най-добре да приготвите „под елхата“ на баба, дядо, леля, чичо, съседи. Те, първо, ще се чувстват важни и необходими в семейството и, второ, ще се научат да изразяват мнението си, да аргументират своята позиция.
Също така е важно да възпитате у децата навика не само да приемат подаръци, но и да ги дават.
„Имаме традиция на празниците децата да получават много подаръци, но самите те не трябва да дават нищо на никого. И след това се чудим защо детето е израснало егоистично? Семейството ни има три деца, всички на различна възраст. Разбира се, всеки от тях получава много подаръци за празниците, ние се опитваме да сбъднем мечтите им, така че предния ден внимателно приготвяме заветните желания. Но също така насочваме децата към това, че те също трябва да дадат нещо на семействата си – нещо, което могат да приготвят, например рисунки или друго. Ние се отнасяме с уважение към нещата, подарени от децата, закрепваме ги на стената, така че децата да разберат колко харесваме подаръците им и следващия път ги създават без напомняния. Надяваме се, че когато пораснат, ще обичат не само да получават, но и да дават подаръци “, споделя майка на три дечица.
Всеки избор на детето, неговото мнение за етапите на подготовка за празниците може да не е най-доброто от ваша гледна точка.
„Родителите никога не трябва да забравят, че за всеки човек, независимо от възрастта, най-важното е да е сигурен, че се съобразява с теб, обича и те уважава. Следователно, каквото и да казват децата ви, те дори могат да грешат дълбоко, но не е нужно да си затварят устата или да ги дърпат, за да мълчат. Напротив, трябва ненатрапчиво да бъдат водени към идеята, че да имаш собствено мнение е правилно, добро и важно и всеки човек има това право “, обяснява Я. Жирнова.
В същото време според нея е невъзможно децата да се угаждат на всичко и да им се позволява всичко. Забраните обаче не трябва да се изразяват в стил: „Казах не, значи е невъзможно“. Те трябва да бъдат добре обосновани – ако не, тогава определено трябва да посочите причината. Дори в случаите, когато детето няма веднага да разбере значението на забраните, бъдете търпеливи за по-подробно обяснение. В противен случай просто ще покорите волята на подрастващия малък човек, накърнявайки гордостта му и развивайки несигурност в него. Това означава, че като възрастен той вероятно ще се страхува да прави каквото намери за добре, защото може да не хареса някого или дори да предизвика подигравка и гняв. Наистина ли искате общественото мнение да бъде основното в действията и действията на вашето дете, когато порасне?
И има родители, които в детството трябваше да работят почти наравно с възрастните и те “лекуват” тези детски оплаквания на децата си, вярвайки, че изобщо не дължат нищо.