За 15-та поредна година Националното надиграване „Тъпан бие, хоро се вие“ събра на казанлъшкия площад „Севтополис“ фолклорни състави от цялата страна, а за седма година се състоя и надиграването за детски фолклорни състави „За ръчица“. Организатор на двете събития е казанлъшкото Народно читалище (НЧ) „Жар“. За надиграванията пред БТА разказа Дора Петкова, председател на читалището.
„Надиграването е нещо, което събира хората, обединява ги“, разказа тя. Навремето хората са се събирали на мегдана всяка неделя, а мегданското хоро е било хоро за зареждане за следващата седмица.
В 15-тото издание на „Тъпан бие, хоро се вие“ участват 23 колектива от цяла България. Дора Петкова подчерта, че сред тях всяка година има представители на всички етнографски области в страната. Участват състави от Северна България, от Добруджа, от Пирин и, разбира се, от Тракия. „Любовта към българското хоро ни събира и ни обединява тук, на мегдана в Казанлък“, каза Петкова. По думите й „Тъпан бие, хоро се вие“ е първото национално надиграване на „мегдан“, а преди него са организирани само надигравания в зала.
„Тъпан бие, хоро се вие“ се състои винаги през последната събота на месец май, обясни Дора Петкова. „Идеята надиграването да се случи точно по време на розобера дойде, когато, ходейки по всички краища на страната, осъзнахме колко малко знаят хората за маслодайната роза и за всички традиции, свързани с нея“, обясни тя и добави, че преди да започне надиграването, участниците имат възможност да се запознаят с част от традициите на Розовата долина. Петкова добави, че първото издание преди 15 години е организирано от екипа на НЧ „Жар“ в рамките на месец.
Всяка година надиграването има своето мото. Тази година то е „Змеят и Яна“, разказа Петкова. „Змеят и Яна“ са карти от различните етнографски области, нарисувани от Мартина Иванова. Те представляват нейния прочит на Черния Петър, който всички познаваме, обясни Дора Петкова. „Тези карти ще бъдат подарък за всички участници. Те са нашето своеобразно послание да бъдат здрави и да се върнат в Казанлък, където ухае на рози“, каза тя и добави, че всяка година участниците в надиграването си тръгват от Казанлък със специално изработен сувенир, изработен от ателиетата „Пъстроцвет“ и „Зашиви“.
В Националното детско надиграване „За ръчица“ тази година участваха шест състава от различни градове. Имаше участници от Сандански, Първомай, Стара Загора, а най-малките бяха децата от детска градина „Здравец“ в Казанлък с ръководител Диана Петкова. Участие взе и местният фолклорен ансамбъл „Палавници“, който вече 30 години присъства на казанлъшкия „ мегдан“. Ръководител е Мартин Петков, добави Дора Петкова.
Събитието започна с дефиле по главния булевард на град Казанлък, след което фолклорните състави се събраха на площад „Севтополис“. Хората започнаха от най-малките участници, а накрая на вечерта всички състави танцуваха заедно с многобройната публика. Специалната награда на Община Казанлък беше връчена от заместник-кмета Даниела Коева на клуб „Тракийци“ от Стара Загора.
БТА/