Инициативен комитет оглавяван от Христо Ангелов от туристическо дружество „Орлово гнездо“ се е заел с идеята да бъде вдигнат паметник на загиналите във войните жители в казанлъшкото село Ясеново. Проектът е готов, дарения за начало на работата също са събрани, но неочаквани пречки спъват възможността да се построи паметника.
Ясеново и съседното Шейново остават единствените села в Казанлъшко, които нямат такива мемориали, макар да са дали свидни жертви през годините и войните. Като и за двете села има одобрени проекти за поставяне на такива, припомня Христо Ангелов. Той обясни, че с подписка от 300 души е създаден инициативния комитет за издигане на войнишкия монумент в Ясенова. Преминати са съгласувателните процедури с Министерство на отбраната и Областната администрация в Стара Загора.
С дарения и благотворителни инициативи са събрани част от средствата и е започнала работа по строителството, но на определеното от общинския съвет в Казанлък място се е оказало, че преминава магистрален водопровод, това е наложило преработване на проекта и преместването му.
Сега отново общинският съвет трябва да гласува дали ще даде позволение да се строи.
Христо Ангелов припомни, че е събрана вече информация за всички 56 загинали във войните жители на Ясеново. За целта е издирена информация в Държавен Военно-исторически архив-Велико Търново, използвана е и помощ от директора на музея „Шипка-Бузлуджа“ д-р Чавдар Ангелов.
“Талантливият художник и дизайнер Иван Гайдаров, заедно с архитектите Виолета Бакунина и Иван Бакунин, разработиха уникален проект за паметника. Скулпторната композиция вече е готова, тя изразява недописаното войнишко писмо до майката, прекършеното перо, последната капка мастило, протегнатите към Бог майчини ръце, зловещия смъртоносен куршум, бойните щикове на защитниците на Родината. На паметните стени, на мраморни плочи са издълбани имена на героите.”, обяснява Ангелов.
Той се надява до Архангеловден, известен още като войнишка задушница да може да бъде поставен паметника, за да се почетат душите на тези 56 младежи и мъже, оставили костите си по бранните полета на Тракия, Западните покрайнини, Македония и Хърватия.