Българската маслодайна роза, известна още с името роза Дамасцена, е известна на света още от древността. Никак не е случаен фактът, че това благоуханно цвете е един от символите на страната ни. Прочутото розово масло, което се извлича от цветовете й, се търси и сега навсякъде по света.
Както е известно, най-подходящите дни за розобер са през май. Въпреки проблемите в бранша, през този период в Долината на розите всеки ден е празник.
Красивото цвете е вдъхновило и Националния исторически музей, който му е посветил специална изложба. Тя ще бъде открита на 12 май от 13,00 ч.
Експозицията проследява пътя на българското розовото масло от първите му капки, до превземането на световните пазари през XIX в.
Посетителите ще имат възможност да се докоснат до истински маслодайни рози и ще научат каква е връзката между дестилацията на розово масло и варенето на ракия. Ще видят с очите си двестагодишен съд за съхранение на розово масло, чието съдържание в наши дни би струвало 700 000 евро, обещават от музея.
Интересен акцент в изложбата е възстановка на дървеният щанд на един от пионерите в розопроизводството – Кънчо Шипков от Казанлък, с който е представял продукцията си на изложението в Чикаго през 1893 г. (да, същото това изложение, за което пише Алеко Константинов).
Децата ще разберат как и защо 35 малки слончета се побират в бутилка от 1 литър розово масло и ще имат възможност да участват в различни ателиета, посветени на розите.
Изложбата е резултат от благотворното сътрудничество между Музея на Розата – Казанлък и Националния исторически музей.