Болницата в Радунци не работи от юни 2015 година
Нито един кандидат не е проявил интерес към 14-ия поред търг за основния корпус на обявената в ликвидация болница за лечение на болни от туберкулоза в мъглижкото село Радунци. Търгът, при начална цена от 360 000 лв. за почти 15 000 кв. м застроена площ, трябваше да се проведе на 28 април, но въпреки няколкото запитвания на финала никой не се е явил да наддава, уточниха от кантората на частния съдия-изпълнител Десислава Цветкова. Опитите за продажби датират от 2015 година, тогава началната цена е била 1.6 млн. лв., като целта е да бъдат покрити задълженията на някогашното СБДПЛПФЗ – Радунци към кредитори, НАП и доставчици за лекарства.
Най-големият санаториум на Балканите затвори врати след няколко поредни спирания на ел. захранването заради натрупани сметки, от закриването му и обявяването процедура за ликвидация се смениха трима ликвидатори.
През уникалното лечебно заведение са преминали над 66 000 пациенти, създаването му става със специален указ на цар Борис III от 1936 година, който дарил за целта 500 дка в Стара планина и землището на село Дъбово. Изграждането е започнало през 1938 г. и е продължило до ноември 1955-а, когато е било и официалното откриване на санаториума с 645 легла и модерна за времето апаратура. Изборът на терена е продължил цели 20 месеца, а архитектурният проект е бил на немската възпитаничка арх. Виктория Ангелова-Винарова и съпруга й, арх. Борис Винаров. По тъжна ирония на съдбата Винарова почива на 45 години от туберкулоза.
Тепърва частният съдия-изпълнител ще решава дали да прави нови опити за продажба на имота, тъй като евентуална нова оценка е свързана с допълнителни разходи. Междувременно стана ясно, че при управлението на министър Петър Москов е била направена промяна в собствеността на 50 дка от терена и от публична държавна тя вече е собственост на община Мъглиж.
starozagorskinovini.com/