1. Болки в главата и гърба
Стресът е емоционално и физическо напрежение. Човек свива мускулите си, ако е притеснен, почти рефлекторно и дори не го забелязва. Тъй като мускулите не се отпускат и не почиват дълго време, възниква болка в главата , шията и гърба .
Те могат да бъдат управлявани чрез успокояващи практики като медитация, масаж и йога. Леките тренировки също са полезни: мускулите ще се затоплят и разтягат – стягането ще намалее. Болкоуспокояващите също работят, но не трябва да ги приемате неконтролируемо и често – това може да причини повторно главоболие. Освен това някои активни вещества в тях могат да навредят на черния дроб и бъбреците. Ако тези симптоми на стрес се появяват три пъти седмично или по-често или се влошават, трябва да потърсите съвет от специалист.
2. Проблеми с храносмилането
Храносмилателната система и особено червата съдържа повече от сто милиона нервни клетки, които са свързани с мозъка. Следователно промените в стомашно-чревния тракт често са реакция на стрес. Може да причини болка, подуване на корема, киселини или дори диария и гадене. Стресът може също да промени хранителните навици: отказ от ядене, ядене на тревожност с бързо хранене, пиене на алкохол – поради това неприятните симптоми само се засилват.
По време на тревожност синдромът на раздразнените черва (IBS) също може да се появи или да се влоши. Среща се при приблизително 12% от хората по света. Сред неговите симптоми са промяна в честотата на изпражненията (диария или запек), поява на подуване и усещане за пълнота в корема и повишено образуване на газове. В тежки случаи синдромът води до дефицит на желязо, повръщане и загуба на тегло.
Но дори ако IBS е лек, той може да намали качеството на живот. Поради неприятните симптоми, хората с този синдром са три пъти по-склонни да пропуснат работа. Освен това може да доведе до постоянна тревожност и дори депресия, а те от своя страна са отключващи фактори за обостряне на чревни проблеми – получава се порочен кръг.
3. Безсъние
Тревожността често води до безсъние: според различни източници до две трети от възрастните са преживели тази последица от стреса. Човек може да прекара достатъчно време в леглото, но в същото време поради трудности при заспиване и чести събуждания не може да се възстанови напълно. И в резултат на това се уморявате твърде бързо през деня, постоянно искате да спите, раздразнителни сте и невнимателни.
Рутината може да се подобри веднага щом стресовата ситуация приключи. Понякога обаче човек попада в омагьосан кръг: от притеснения спи лошо, а от безсъние става по-тревожен. Поддържането на хигиена на съня може да ви помогне да излезете от него . За да направите това, трябва например да си лягате по едно и също време, да си купите удобни възглавници и матраци и да проветрявате спалнята вечер.
4. Високо кръвно налягане
При остър стрес сърцето се свива по-често и по-силно, защото тялото отделя хормоните адреналин, норепинефрин и кортизол. Кръвоносните съдове се разширяват и налягането в тях се повишава. Това явление се нарича още реакция „бий се или бягай“: било е полезно, когато хората са живели в дивата природа.
Обикновено, след като стресовата ситуация премине, тялото се връща към нормалното. Но дългосрочният стрес, при който кръвното налягане и сърдечната честота са постоянно повишени, може да увеличи риска от хронична хипертония, инфаркт или инсулт. Следователно показанията на кръвното налягане трябва периодично да се проверяват при среща със специалист. Редовността зависи от възрастта: до 40 години – веднъж на две години, след 40 години – всяка година. И ако има симптоми на високо кръвно налягане – често главоболие, световъртеж и усещане за недостиг на въздух, тогава трябва да си купите домашен апарат за кръвно налягане и сами да проверите показателя.
5. Кожни проблеми: акне, екзема и псориазис
Кожата може едновременно да отделя хормони на стреса и в същото време да бъде мишена за тях. Постоянното безпокойство може да увеличи възпалението и да попречи на кожата да задържа влага и да се предпазва от външната среда. Всичко това провокира обостряне на състояния като екзема и псориазис. Хората, склонни към акне, също реагират на стрес – в периоди на тревожност мастните жлези работят по-активно.
Освен това стресът може да ускори стареенето на кожата, тъй като същите хормони унищожават колагена и еластина – протеини, които спомагат за поддържането на еластичността и гладкостта. Поради силни преживявания косата може дори да падне (но след стресов период тя обикновено се възстановява сама). Ако имате такива симптоми, по-добре е да се консултирате със специалист: понякога само козметиката не е достатъчна, за да се отстрани проблемът, необходим е интегриран подход, който също ще вземе предвид психологическото състояние.
6. Затлъстяване, диабет и чести боледувания
Всички тези признаци са последствия от стрес, които са свързани с работата на глюкокортикоидните хормони, като кортизола. Те са важни за производството на енергия и функцията на имунната система. При нормални условия нивата на кортизол варират през деня, но при стрес са постоянно повишени. Поради това се нарушава нормалното функциониране на ендокринната и имунната система.
Хормоните на щитовидната жлеза се отделят и по време на стрес, за да ускорят метаболизма: разграждат мазнините и протеините и ги превръщат в енергия, която е необходима за справяне с тревожна ситуация. Проблемът е, че дългосрочното безпокойство може да доведе до увеличаване на телесните мазнини: тялото си мисли, че е изгорило планина от калории, когато всъщност не е. В резултат на това продължителното излагане на стрес върху ендокринната система може да увеличи риска от развитие на диабет, затлъстяване и други проблеми.
Какво да правите, когато стресът пречи на живота ви
Съветите „не се изнервяйте“ и „по-спокойно“ рядко помагат. Но негативните ефекти от стреса могат да бъдат намалени, ако следвате прости правила.
- Упражнявай се редовно . Физическата активност помага за решаването на няколко проблема наведнъж. Те принуждават мускулите да работят правилно, тоест да се свиват и отпускат напълно. Освен това упражненията помагат за подобряване на качеството на съня.
- Всеки ден се разхождайте на чист въздух . Дори когато нямате почти никаква енергия и време, кратката разходка ще ви помогне да се възстановите физически и да подобрите настроението си поради освобождаването на ендорфини.
- Намерете подходяща техника за релаксация . Няма универсална рецепта, защото всеки човек е индивидуален. Някои ще се възползват от дихателни практики или топла вана, докато други ще се възползват от по-активни дейности: йога, гимнастика или игра с домашни любимци.
- Спазвайте режима . Стресът е състояние на несигурност, а ясният дневен режим е неговата противоположност. Ако знаете какво точно трябва да се направи и кога, има по-малко причини за безпокойство. Основното е, че трябва да намерите време в графика си не само за работа и домакински задачи, но и за себе си и хобита.
- Общувайте с други хора и споделяйте опит . Както обикновеният разговор с близките, така и някаква съвместна дейност, като например спортна игра или украса на къщата за празниците, може да ви помогне да се успокоите .