Десетки жители на Казанлък се събраха днес в местния девически манастир „Въведение Богородично“, за да отбележат 145-ата годишнина от освобождението на града. На събитието присъстваха кметът Галина Стоянова, представители на местната администрация и Общински съвет, заместник-командирът на 61-ва Стрямска механизирана бригада с батальони в Карлово и Казанлък полковник Мирослав Костадинов и представители на военното формирование, директори на културни институти, представители на фондация „Чудомир“.
В началото на тържественото честване в храма беше отслужена заупокойна молитва от Негово Високопреосвещенство Старозагорския митрополит Киприан в съслужие с казанлъшки духовници.
Честването продължи пред паметника на загиналите герои в двора на манастира с едноминутно мълчание и поднасяне на венци и цветя.
Девическият манастир в Казанлък има своята роля в историята на Руско-турската Освободителна война. След падането на Стара Загора на 19 юли 1877 година многолюден бежански поток се отправя към Балкана. Когато минават през Казанлък част от хората се подслоняват в манастира. Войските на Сюлейман Паша, преследващи бегълците, се настаняват в манастирския двор, като преди това избиват приютилите се там около 340 ранени и болни жени, деца и старци. Временно църквата е превърната в затвор, в който пленените български и руски войници са оковани, измъчвани и избивани. Всички дарения, пристигнали от Русия и другаде са плячкосани, а стенописите в олтара и иконите са осквернени. При бягството си турците правят опит да опожарят храма.
Освобождението на Казанлък на 8 януари 1878 година и превземането на турския укрепен лагер край Шипка – Шейново на следващия ден представляват фактически завършек на прочутата Шипченска епопея, започнала на 9/21 август край историческите върхове Шипка и Свети Никола. Двуетажната сграда източно от храма в двора на манастира е предоставена за временна болница. Заедно с руските медицински сетсри монахините поемат грижа за ранените и болните, но някои от тях остават завинаги в манастирския двор. Редом с гробовете на монахините са и тези на починалите от раните си опълченци от пета дружина на българското опълчение и на руски офицери и войници.
Утре в 11:00 часа героите на Освобожението ще бъдат почетени и пред Паметника на победата в село Шейново, а в 12:00 часа в храм-паметника „Свето Рождество Христово“ в Шипка ще бъде отслужена заупокойна молитва. Цветя и венци ще бъдат поднесени в костницата на храма, където се съхраняват тленните останки на хилядите български и руски воини, отдали живота си за Освобождението на България.