Днес се навършват 34 години от Десетоноемврийския пленум на ЦК на БКП, който сложи край на 45-годишното управление на Тодор Живков и постави началото на Прехода в България.
На 9 ноември 1989 г. Политбюро на БКП решава да отстрани Живков от власт. На следващия ден, 10 ноември, на извънредно заседание на ЦК на БКП той е свален от поста си на генерален секретар.
Това събитие е било посрещнато с възторг от голяма част от българското общество, което е било недоволно от тоталитарния режим на Живков. В следващите дни и седмици избухват масови протести, които водят до премахването на еднопартийната система и началото на демократичните промени в страната.
34 години по-късно България е напълно различна държава. Тя е демократична страна с пазарна икономика. Въпреки това, Преходът не е бил лесен и до днес страната все още се бори с някои от последствията от него.
Десетоноемврийският пленум е важен момент в българската история, който бележи края на една епоха и началото на друга. И днес, 34 години по-късно, това събитие продължава да бъде символ на надеждата и стремежа към промяна.
В контекста на 2023 г. Десетоноемврийският пленум може да бъде разглеждан като отправна точка за бъдещите промени в България. Страната все още се намира в процес на развитие и е изправена пред редица предизвикателства, но постиженията на Прехода са неоспорими.
Днес, повече от всякога, е важно да се помним 10 ноември 1989 г. и да се борим за запазване на демократичните ценности и принципи.